Hoşgeldin, ziyaretçi! [ Kayıt Ol! | Giriş Yaprss

Ücretsiz İlan Ekle

 

Erbezi (testis) şişmesi nedenleri

imageimage

İlan Açıklaması

Penisin altında bulunan erbezi şişmesi neden olur, testis şişmesinin nedenleri nelerdir ve erbezi şişmesi neden kaynaklanır sagliksiteniz.com’da sizlerle paylaştık. Erbezi yani testis erkeklerde sperm üretimi sağlamakta ve ergenlik döneminde de…

Penisin altında bulunan erbezi şişmesi neden olur, testis şişmesinin nedenleri nelerdir ve erbezi şişmesi neden kaynaklanır sagliksiteniz.com’da sizlerle paylaştık.

 

Erbezi yani testis erkeklerde sperm üretimi sağlamakta ve ergenlik döneminde de fiziksel değişikliklerin husule gelmesinde rol oynayan hormonların üretilmesine yardımcı olmaktadır. Eğer erbezi şişmesi yani testis şişmesi gibi bir sorunla karşılaştıysanız korkmanızı gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Sadece zamanında doktora gitmeli ve uygulanacak olan tedavinin yerine getirilmesi sağlanmalıdır. Peki erbezi neden şişer, testis şişmesinin sebepleri nelerdir?

Erbezi şişmesi durumunda mutlaka bir uzmandan yardım almalı, doktora giderek tedavi olmalısınız. Halk arasında torbaların şişmesi olarak da tanımlanan bu sorun tıpta hidrosel olarak da isimlendirilmektedir. Hem torbaların arasında hem de testisin kendi içinde bir zar bulunmaktadır. Bu iki söz konusu zarın arasında ise 5 ile 10 cc. sıvı bulunuyor. Bu sıvının fonksiyonu ise, testisi alacağı darbelere karşı korumaktır. Mütenevvi sebeplerden dolayı bu sıvıda artma ya da geri emiliminin azalmasından kaynaklı olarak erbezinde şişlik medyana gelir.

Ağrısız olan bu şişlikler skrotum içindeki iltihaptan kaynaklı husule gelmiş olabilir. Ya da torbalara alınan bir darbeler zar arasında kalan suyun çoğalmasına yol açabilir ve akabinde de testis şişmesi meydana gelir. Nadir olarak ise testis tümörü kaynaklıdır.

Erbezi (testis) şişmesi nedenleri

 

492 kez görüntülendi, 2 kişisi bugün görüntüledi.

  

Yorum

Yorumlara Kapalıdır.